Snart är det VM!
Nu är det mindre än tre månader kvar till årets absoluta höjdpunkt. För den som inte vet vad vi talar om så är det ju såklart innebandy-VM.
Vad är det med kanske ni undrar? Ja, normalt sett kanske det inte skulle vara så mycket att hetsa upp sig över, men det är det definitivt eftersom VM i år går i Göteborg, det vill säga runt hörnet.
Sverige börjar mot Lettland i Scandinavium den 6 december och möter sedan Tyskland dagen efter, två matcher vi ska vinna klart. Riktigt spännande blir det den 9 december när vi möter finnarna. Givetvis ska man gå på alla tre matcherna.
Som vanligt så räknar man ju med att Sverige går åtminstone till final. Väl där ska vi ju helst också vinna och då gärna mot Finland.
I alla fall så kommer det bli riktigt kul i början av december. Taggar redan!
Heja Sverige!
Andra inlägg
- Upptäck de senaste trenderna i herrbadmode
- Mobilisering efter en skada - Återhämtning och förebyggande
- Hockeyhjälmens evolution genom tiderna
- Stöd ditt NHL-lag med stiliga supporterprylar
- Från stad till skog: Hitta rätt cykel för sommaren
- Börja med Judo - vad behövs?
- Bälte eller inte bälte? En guide till att använda lyftbälte vid styrkelyft
- Om du har en axel som krånglar - sök hjälp
- Behovet av nya innebandymål
- Träning och kosttillskott - hur bör man tänka?